Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

Malzemeler:

  • 500 gr. reçellik 🍓 çilek
  • 500 gr. toz şeker
  • Yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Çilek Reçeli

Reçel için genellikle küçük boy çilekler daha uygundur ama iri çilekler de ikiye bölünerek yapılabilir.

Reçel için önce çileklerin sapları ayıklanıp çukur bir kapta üzerine su doldurup on beş dakika kadar bekletilir. Süzgece aktarılıp suyun altından geçirilerek yıkanır.

Suyu iyice süzüldükten sonra seramik veya çelik orta boy bir tencereye aktarılır, üzerini tamamen kaplayacak şekilde şeker boşaltılır. Çilekler sulanıp şeker eriyinceye kadar birkaç saat bırakılır.

Tenceresiyle ocağa alınarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca üzerinde biriken köpükler tel süzgeç veya kevgirle alınır. Üzerine yarım limon suyu eklenir, bir iki taşım daha kaynatılıp ocaktan alınır. Soğumaya bırakılır. Muhtemelen daha kıvam almamıştır. Güneş alan bir balkonunuz varsa tencerenin yüzeyine bir tülbent bağlayıp bir iki gün bırakılır. Ya da içinden çilek taneleri alınıp biraz daha kaynatılarak hafif kıvam alması sağlanır. Daha sonra çilek taneleri içine atılarak bir taşım daha kaynatılır, sıcakken kavanoza boşaltılır. Soğuduktan sonra ağzı kapatılır.

Not:

Reçelin kıvamı su gibi akmayacak şekilde koyu olmalıdır. Ancak çok kaynatılırsa rengi bozulur. Onun için koyulaştırmayı güneşte yapmayı tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.