Sütlü ve Çikolatalı Tatlı

Sütlü ve Çikolatalı Tatlı

Misafirleriniz ve çocuklarınız için pratik, şık ve lezzetli bir tatlı tarifi.

Malzemeler:

  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağından bir parmak eksik toz şeker
  • Yarım paket (125 gr) margarin
  • 1 kg süt (2 yemek kaşığı sos için ayrılır)
  • 1 paket vanilya
  • 80 gr bitter çikolata
  • 1 muz
  • 10 adet kakaolu kare bisküvi

Hazırlanışı:

Bir tencereye margarin konur ısıtılır, un ilave edilir, çok hafif rengi dönünceye kadar kavrulur. Toz şeker eklenir, bir iki kere karıştirılır. Azar azar süt aktarılır. En son vanilya da eklenir ve kaynayıncaya kadar durmadan karıştırılır. Kaynamaya başladıktan sonra 3-5 dk daha kaynatmaya devam edilir ve altı kapatılır. Hemen, içi hafif ıslatılmış küçük kaselere veya plastik dondurma kaplarına koyulur. Soğuduktan sonra bir gece derin dondurucuda bekletilir. Derin dondurucudan çıkarılıp bir süre beklendikten sonra ters çevrilerek kaselerden çıkarılır ve tabaklara konulur. Buzdolabının alt raflarında bekletilir. Tatlının yenecek kıvama gelmesi için ikram edilmeden 5-6 saat önce derin dondurucudan çıkarılmış olması gerekir.

Diğer yandan tatlının üstüne dökülecek çikolatalı sosunu hazırlamak için bitter çikolata benmari yötemi ile eritilir. İçine bir muz, 8-10 adet kakaolu kare bisküvi ezilerek ilave edilir. Üzerine 2 yemek kaşığı sıcak süt eklenir ve blenderdan geçirilir.

Tatlı ikram edileceği zaman çikolatalı sostan (sos ılık iken, sıcak olmamalı) üzerine dökülür ve hindistan cevizi ile süslenir.

Afiyet olsun.

Benmari yöntemi nedir?

Benmari yöntemi ısı ile doğrudan temas ettirmeden, eritme veya sıcak tutma yöntemidir.

Benmari yöntemi nasıl uygulanır?

Eritilecek çikolatanın koyulduğu kap, içinde su kaynayan bir başka kabın üzerine oturtulur. Çikolata bir süre sonra kabın dışındaki kaynayan suyun sıcaklığından dolayı eriyecektir.

Not:

Çikolatalı sos için hazır satılan çikolata soslarını da kullanabilirsiniz. İçine bir muzu ezip koyarak ve yine blenderdan geçirerek yukarıda anlattığım sosa yakın lezzette bir sos elde edebilirsiniz.

Tatlınızı eğer kolay çıkabileceği cam kaselere koyacaksanız derin dondurucuda bekletmeyebilirsiniz. Cam kasedeki tatlı buzdolabında beklediğinde de kaseden kolayca çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.