Maklube

Patlıcanlı Maklube(Güneydoğu Anadolu'dan nefis tat)

Maklube Arapça ters çevrilmiş manasına gelmekte ve genelde Mardin-Siirt dolaylarında yapılmaktadır. Fotoğraftan da gördüğünüz gibi 🙂 bu pilav çok lezzetli ve şık bir görünüme sahiptir. Misafirlerinize yapmak için ideal.

Malzemeler:

 • 1 kg uzun patlıcan (5-6 adet)
 • 600 gr kuşbaşı kuzu eti
 • 1 çay bardağı soyulmuş badem içi
 • 1 çay bardağı soyulmuş Antep fıstığı içi
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 su bardağı zeytinyağı (patlıcanları kızartmak için) + 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 su bardağı pilavlık pirinç
 • 1 tutam karabiber
 • 1 tutam yenibahar
 • 1 tutam tuz

Hazırlanışı:

Kuşbaşı doğranmış etler, üzerine bolca su ilavesi (7-8 su bardağı) ile tencereye konur. Etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Üzerinde 1 kepçe su bırakılıp kalan su süzülerek ayrılır (pilavda kullanılacak). Et üzerindeki bir kepçe su ile beraber tekrar ocağa alınır, suyunu çekmeye başlayınca 1 kaşık zeytinyağı ilave edilerek 3-5 dakika sotelenip bir tabağa alınır. Etler pişerken patlıcanlar alacalı soyulur. Uzunlamasına 1cm kalınlığında dilimlenir. Çok az tuz serpilerek bir süzgece konur. Güneşte veya bir kenarda 1 saat kadar bekletilir. Bu arada patlıcanlar sulanacaktır. Kağıt havlu ile suyu alınıp, açık renkte kızartılır. Tekrar kağıt havlu üzerine alınarak yağı emdirilir.

Diğer yandan pirinç yıkanarak sıcak suda yarım saat bekletilir. Pilav pişirilecek tencereye 2 kaşık tereyağı konup suyu süzülen pirinçler içine atılarak 3-5 dakika kavrulup ocaktan alınır, daha önceden soyulup kavrulan badem ve fıstıklar karıştırılır. Tuz, karabiber, yenibahar ekilip başka bir kaba alınır. Boş kalan pilav tenceresine sıra ile önce patlıcanlar, tencerenin ortasından başlayarak kenarlara doğru dik olarak yerleştirilir. Tencerenin taban kısmına kavrulmuş etler, üstüne halka şeklinde ve yarım cm kalınlığında doğranmış domatesler, üzerine iç badem ve fıstıklar karıştırılmış pirinç yerleştirilir. Ayrılan et suyu az ise normal su ilave edilerek 3,5 – 4 su bardağına tamamlanır (kullandığınız pirincin su çekme özelliğine göre bu daha az veya çok olabilir). Et suyu kaynar durumdayken tencerenin kenarlarından, tenceredeki malzemeler karışmayacak şekilde yavaş yavaş aktarılır. Kısık ateşte göz göz oluncaya kadar pişirilir. Atı kapatıldıktan sonra üzerine bir kağıt havlu koyularak tencerenin kapağı kapatılıp 10 dakika dinlendirilir. Daha sonra tencerenin üstüne cam veya başka bir tepsi tutularak dikkatlice ters çevrilir. Sıcak servis yapılır.

Afiyet olsun.

Not: Bu yemek patlıcan kullanmadan da pişirilebilir. Ama patlıcan ayrı bir lezzet katıyor. Ayrıca pilava haşlanmış bezelye, ufak doğranmış havuç da kullanılabilir. Ben, badem ve fıstık kullanınca bunları fazla buluyorum.

Püf noktası: Bu yemek için tabanı yuvarlakça olan bir tencere kullanılmalıdır.

Aklınızda bulunsun: Patlıcanlar kızartılmadan tuzlanırsa hem acı suyu akmış olacak hem de kızartılırken daha az yağ çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.