Alluciye (Erik Aşı)

Alluciye

Bahar aylarında yapabileceğiniz bu değişik Mardin yemeğinde erik, taze soğan ve maydanozun güzel bir uyumunu tadacaksınız.

Malzemeler:

  • 350 gr kuşbaşı doğranmış kuzu veya dana eti + 2 kemik veya 500 gr kemikli et
  • 500 gr yeşil erik
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 demet maydanoz
  • 5-6 dal taze soğan
  • Tuz, karabiber

Hazırlanışı:

Önce erikler küçük bir tencereye alınıp üzerine beraber olacak kadar su konur. İyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Altı kapatılıp suyu süzülür, suyu dökülmez bir kenara bırakılır. Diğer yandan etle kemik bir tencereye konup ocağa alınır. Birkaç kez karıştırılır, suyunu verip çekmeye başlayınca zeytinyağı ve tuz ilave edilerek 5 dakika kavrulur. 3-4 su bardağı su eklenerek tencerenin kapağı kapatılır ve pişmeye bırakılır.

Etler yumuşayınca erikten ayrılan su ilave edilir. Biraz daha pişirmeye devam edilir. Etler pişerken soğanların sadece yeşil kısımları iyice yıkandıktan sonra 2-3 cm boyunda doğranır. Yayvan bir kaba alınan eriklerin çekirdekleri bir çatal yardımı ile çıkarılır. Maydanozlar yıkanıp doğranır. Etler iyice piştikten sonra, içinden kemikler alınıp atılır. Tencereye soğanlar ve erikler eklenir, yaklaşık 5 dakika pişirmeye devam edilir. Üzerine doğranan maydanozlar ilave edilip altı kapatılır. Karabiberle tatlandırılır. Yanına şehriyeli pirinç pilavı çok yakışır.

Afiyet olsun.

Not: Alluciye çok sulu olmaz. Etler normal tencerede pişirilirken önerilen su miktarı az gelebilir. Arada bir kontrol edilerek suyunu ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.