Hamsi Tava

Hamsi Tava

Hamsi Tava

Hamsi mevsimi gelmişken size nefis bir hamsi tava tarifi vermek ve püf noktalarını anlatmak istiyorum.

Malzemeler (2 kişilik):

  • 600-700 gr ayıklanmış hamsi
  • 1 kase mısır unu
  • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:

Hamsi mevsimi gelmişken size nefis bir hamsi tava tarifi vermek ve püf noktalarını anlatmak istiyorum.

Öncelikle hamsileri balıkçımıza temizletiyoruz, içini ve kafasını aldırıyoruz. Balıkçıdan aldığımız hamsileri evde bir de biz temizliyoruz. Önce hamsilerin hepsini su dolu derin bir kaba koyuyoruz 1-2 dk beklettikten sonra suyunu döküp bu işlemi 1-2 kez daha tekrarlıyoruz. Şimdi yapımına geçebiliriz.

Hamsiler bir süzgece alınır ve suyunun süzülmesi beklenir. Daha sonra 3-4 kat genişçe açılmış kağıt havlu tezgaha konur ve hamsiler de üstüne alınarak çok örselemeden iyice kurutulur. Hamsinin güzel kızarması için mümkün olduğunca kurutulmuş olması gerekir.

Daha sonra genişçe bir kaseye mısır unu ve tuz koyularak karıştırılır. Mısır ununu koyarken elerseniz daha iyi sonuç elde edersiniz. Hamsiler tek tek una bulanarak geniş bir tabağa alınır. Hamsilerin her tarafının una bulandığından emin olun fakat çok unlu kalmasınlar.

Pişirmek için geniş bir yapışmaz tavaya (mümkünse hamsi tavasına) 2 yemek kaşığı civarında çok olmayacak kadar zeytinyağı koyulur ve ocağa alınır. Tavayı oynatarak yağın tavanın her yerine dağılmasını sağlayın. Yağ iyice kızdıktan sonra altını kapatarak hamsileri baş kısımları dışa gelecek şekilde dairesel olarak dizmeye başlayın. Hamsileri dizmeden önce yağı kızdırıyoruz ki yağı çok çekmesinler, ama dizmeden önce yine ocağı da kapatıyoruz ki dizerken tavaya ilk koyduklarımız daha çok pişip yanmasın. Hamsileri sıkıca dizdikten sonra tavayı tekrar ocağa alıyoruz ve alt tarafı hafif kızarana kadar 3-4 dk civarında pişiriyoruz. Eğer normal tavada yapıyorsanız bu aşamada yağ sıçramaması için mutlaka tavaların üstüne konulan ve sıçramayı önleyen tellerden kullanmanızı tavsiye ederim. Hamsilerin alt tarafı kızardıktan sonra eğer hamsi tavanız varsa kapağını kapatarak veya normal tavada yaptıysanız üzerine tavanın boyutlarında geniş bir kapak veya başka bir tava kapatarak tavayı ters çeviriyoruz. Hamsilerin diğer tarafını tekrar tavaya koyup o yüzünü de 2-3 dk kızartıyoruz. Tavayı ters çevirirken hamsilerin dizilişinin bozulmamasına ve eğer çok yağ koyduysanız yağın sızıp elinizi yakmamasına dikkat edin. Diğer tarafı da kızardıktan sonra çıtır çıtır hamsimiz hazırdır. Soğutmadan yanında salata veya soğanla yiyiniz.

Afiyet olsun.

Püf noktası:

  • Hamsinin kızaracağı yağ zeytinyağı olmalı ve yağ kızgın olmalı ki çok yağ çekmesin.
  • Hamsinin eti çok azdır bu yüzden çabuk pişecek ve kızaracaktır, çok pişirip yakmayınız.
  • Hamsileri tavaya sıkı dizin ki çevirirken dağılmasın ve dönmesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.