Kuzu But Dolması

But Dolması

Hazırlaması biraz zahmetli biraz da el yatkınlığı istiyor (siz yapabilirsiniz biliyorum 🙂 ) ama bütün emeklerinize değecek nefis bir yemek. Misafirleriniz için harika bir seçim olacak…

Yapılışı kaburga dolmasına çok benziyor, yakında bir de kaburga dolması yapılışını vereceğim. Artık gidip dışarıda yemeniz gerekmeyecek, çünkü en güzelini siz yapacaksınız.

Malzemeler:

  • 1,5-2 kg bütün kuzu budu
  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • Yarım çay bardağı Antep fıstığı içi
  • Yarım çay bardağı badem içi
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı yenibahar
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Yeterince tuz

Hazırlanışı:

Ön hazırlık olarak badem ve fıstıklar ayrı ayrı bir cezvede 5’er dakika kaynatılır ve iç kabukları soyulur. Kuzu budu parçalanmadan içinden kemiği çıkarılır (dilerseniz bu işi kasabınıza da yaptırabilirsiniz). Kalan et 1,5-2 cm kalınlığında düz bir şekilde açılır. Etin kalın kısımlarından yatay olarak parçalar kesilir, zemini büyütmek için dikilerek eklenir. Bu arada etleri kesip biçerken kenerlarda kalan ince parçalar, çıkıntılar kesilir (ayrılan 200 gr kadar et iç pilava katmak üzere 1 cm boyutlarında doğranır). Büyük et parçası, daha sonra resimde görüldüğü gibi, yağlı kısmı dışarı gelecek şekilde ikiye katlanarak dikilip bir tarafı açık, cep haline getirilir. İçi dışı yeterince tuz, karabiber ve yenibahar karışımı ile ovuşturulup bir kenara alınır. Diğer yandan pilavlık pirinç biraz tuz ilavesi ile 5 dakika sıcak suda bekletilir. İç pilav için doğranan etin üzerine 1 çay fincanı su konur, az tuz ilave edilir, ocağa alınır. Suyunu çekince 1 kaşık zeytinyağı ile kavrulur. Etler tavadan alınıp yerine soyulan badem ve fıstıklar koyulur. Aynı yağda onlar da kavrulur ve alınıp bir tabağa konur. Tencereye 2 kaşık tereyağı ilave edilip içine süzülen pirinç atılarak kavrulur. Üzerine 2 su bardağı su ilave edilerek diri bir pilav hazılanır. Kavrulmuş badem, fıstık ve iç pilav için kavrulan etler eklenir. Tuz, karabiber ve yenibaharla tatlandırılır. Soğuduktan sonra budun içine doldurulur. Açık olan ağzı da dikilir. Büyük br tencereye 2 kaşık zeytinyağı konur, ocağa alınır. Budun dışına kızarması için 1 yemek kaşığı yoğurt sürülür. Yağın içinde hafiçe kızartılır. Kızartırken tencereye yapışmaması için sürekli hareket ettirilir. İki tahta kaşık yardımı ile ters çevrilip diğer tarafı da hafifçe kızartılır. Üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir ve but iyice pişinceye kadar 1,5-2 saat pişirilir. Bıçakla ortadan dörde bölünerek sıcak servis yapılır.

Afiyetle yenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.